Blog
25
04
2017
ReniaYoga Blog Thai Massage Thailand

Serce Masażu Tajskiego

By max 0

Kiedy ktoś pyta mnie, czym jest masaż tajski, odpowiadam: „To jest najlepszy masaż jaki kiedykolwiek miałem w życiu”. Jest to rodzaj terapii manualnej pomagającej ludziom, zwykle w bolesnych obszarach ciała, ale także coraz częściej odgrywa rolę w regulacji emocji. Mój nauczyciel z północy Tajlandii ma zwyczaj mówić, że musisz zrozumieć i dokładnie wiedzieć, co czujesz. Masaż tajski uczy zarówno uważności, jak i pozwala rozpoznać szerokie spektrum emocji. Samoświadomość jest kluczem do zrozumienia siebie i innych. W rzeczywistości w prawdziwej technice masażu tajskiego nie jest tak potrzebna, wszystkie zalety pochodzą z naturalnych i spontanicznych ruchów. Sam masaż może zapewnić nawet wrażenia estetyczne. Co więcej, powinna być połączona z buddyjską filozofią.

„Aby żyć pełnią życia, musisz być w pełni obecny”

Jest idealny dla tych, którzy potrzebują głębokiego relaksu, odprężenia i elastyczności oraz dla tych, którzy chcą zwiększyć ich dobre samopoczucie i witalność. Wynikiem masażu tajskiego jest otworzenie ciała i pozostawia uczucie relaksu i przebudzenia. Przy zwiększonym zakresie ruchu, nadtlenowana krew jest dostarczana do tkanek i regenerowane są mięśnie.

Masaż tajski to rodzaj głębokiego masażu tkankowego, który łączy elementy akupresury i jogi. Często nazywana leniową tajską yogą, ponieważ masowana osoba leży na macie, a masażysta przejmuje całkowitą kontrolę nad swoim ciałem, która rozciąga się, rozluźnia, zwiększa rotację stawów i prowokuje punkty spustowe, aktywnych i utajonych.

Po raz pierwszy z tajskim masażem spotkałem się na warsztatach z moim nauczycielem i ta forma treningu ciała zainteresowała mnie natychmiast. W sekwencji masażu znalazłem wiele postaci podobnych do tych wykonywanych podczas ćwiczeń jogi. Efekt masażu tajskiego był dosłownie przytłaczający, ból był czasem nie do zniesienia, ale z drugiej strony niewiarygodna ulga.

Pod wrażeniem tego doświadczenia dosłownie musiałem dotrzeć do źródła tej metody i zacząłem planować moją pierwszą podróż do północnej Tajlandii.

Tajlandzkie sekwencje masażu, jak w postach Ashtanga Jogi, są podzielone na serie, niestety nikt dzisiaj tego nie uczy. Mistrz tajskiego masażu w Północnej Tajlandii również uczy dzisiaj więcej masażu terapeutycznego. On stosuje więcej ruchu, aby odnowić i stymuluje potencjał ciała. Co więcej, każdy ruch w sekwencji tajlandzkiej również podąża za oddechem, jak w metodzie Vinyasa (ruch w połączeniu z oddychaniem).

Teoria tajskiego masażu to 10 linii energetycznych. Linie energetyczne „Sen” przypominają meridiany chińskiej akupunktury. Jednak podążają za energią związaną z określonymi narządami, podczas gdy „Sen” podąża za ciałem. Tradycja tajska ma teoretyczne 72 000 Sens, ale w praktyce masażu używamy dziesiątego (Sip Sen – w tajlandzkim).

Założycielem tajskich technik masażu i filozofii był Jivaka Kumar Bhashi (znany jako lekarz Zhivago). Jeśli chodzi o jego legendę, żył 2500 lat temu, był masażystą Króla Indii i bliskiego przyjaciela Buddy. Dziś w Tajlandii odbywa się wiele uroczystości na jego cześć. Przed masażem wykonujemy także mantrę skierowaną do jego ducha, ojca założyciela, proszącego go o harmonię i zdrowie dla osoby, która bierze masaż.

Masażu tajskiego nie można opisać inaczej niż przez porównanie go do medytacji. Ta relacja wydaje się nierozłączna, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę przewagę intuicji w masażu, a nie ściśle podążamy za anatomią ciała. Masażysta nie tylko dąży do celów utylitarnych, czy też wykonuje służbę wyłącznie w celu nawiązania kontaktu między sobą a masażystą.

Masaż nie jest uprawiany po prostu do leczenia, naprawy lub relaksacji. Musisz stanąć na wyższym poziomie przed jakąkolwiek techniką. Masażysta wyraża gotowość zaakceptowania czegoś, czego nie można wyrazić słowami, rodzaju uczucia, dla którego masaż tajski staje się wyjątkowy. Doskonałość masażu osiąga się tylko wtedy, gdy masażystka opanuje technikę ma naturalność i lekkość dotyku. Wiele lat niestrudzonych ćwiczeń daje masażystki umiejętności i swobodę ruchów, dzięki czemu jest bardziej artystą niż rzemieślnikiem masażu. Wygląda na to, że w Tajlandii nie ma wielu takich mistrzów. Czasem są to starsze kobiety, które pracują w świątyniach i od lat robią masaże dla mieszkańców wsi.

Masaż tajski, jeśli jest wykonywany prawidłowo, musi być przekonujący, że określenie leniwa tajska joga zyskuje nowe znaczenie. Efekt dotknięcia wyzwalającego jest tak silny, że korzyść rozciągania może być nawet lepsza niż po zajęciach jogi.

© 2018 ReniaYoga.com - Wszelkie prawa zastrzeżone.