"O yogi, do not do asana without vinyasa"

MYSORE CLASS


PRZYWIĄZANIE・ RAGA

Pragnienie.

Przywiązanie do przyjemności, które staje się utrapieniem. Gdy znika pojawia się u nas pragnienie przyjemności.


KLESHAS

Uciążliwość, bolesność. Patandżali wylicza pięć kleśi, które powinny zostać przezwyciężona, aby osiągnąć wyzwolenie.


・AWERSJA
DVESHA

Polega na unikaniu, leku, strachu, złości,

nienawiści czy przykrości.


ŚWIADOMOŚĆ JESTEM・
ASMITA

Element uświadomienia zawiaska sattwy z widzem.

・NIEWIEDZA・
AVIDYA

W tym co nietrwałe widzi się absolutnie wieczne i niezmienne, nitya

・PRZYZWYCZAJENIA
ABHINIVESHA

Przyzwyczajenie, przywiązanie do ciała i przedmiotów fizycznych, nawyki, nałogi, stereotypy, dogmaty są dla nas ważniejsze.

Dekalog Praktyki Mysore

Mysore to nazwa miasta w Indiach, gdzie żył Sri. K. Pattabhi Jois, twórca Metody Ashtanga Yoga. Kiedy pierwsi uczniowie przyjechali do niego w 1970 roku, zajęcia jogi nieco różniły się od tego, w jaki sposób uczy się jogi dzisiaj na Zachodzie. Unikalna praktyką w tradycji Ashtanga Jogi jest pracą indywidualną, jeden-na-jeden, nauczyciel-uczeń, która była głównym powodem aby przyjechać do o Patthabhiego Joisa. Po latach osiemdziesiątych Pattabhi Jois stworzył”Serię Prowadzoną”, za względu na gwałtownie rosnąca liczbę uczniów. Postępując zgodnie z instrukcją nauczyciela, akceptacja jego autorytetu, wspólne tempo oddychania, stało się skuteczniejsze przy przekazie jogi dla większej liczby uczniów. „Podczas Mysore lubię być w ciszy, słuchając tylko mojego oddechu ujjayi i szepczącego oddechu również innych, jest to jak powtarzanie mantry, która pochodzi z wnętrza. Przy stałym wysiłku, praktyka przyjdzie sama”.

Mysore Class Introduction

Perspektywa praktyki Mysore pozwala uczniom ćwiczyć w swoim własnym rytmie, przy indywidualnych zdolnościach fizycznych, dyspozycjach umysłowych i energetycznych. Oznacza to, że student wciąż może czuć się niezależny i mieć wpływ na swoją praktykę. Uczeń może być na różnym poziomie zaawansowania, ale na praktyce wciąż będzie czuć  wsparcie całej grupy. Im częściej przychodzisz na Mysore, tym lepsza jest twoja relacja z nauczycielem.

Na początku Mysore powiedź nauczycielowi o wszelkich urazach , również o swoich oczekiwaniach. Wewnątrz jednak Mysore Room zachwoaj ciszę, mów jedynie szeptem.

Kiedy przychodzisz na Mysore Room, po prostu rozwijasz matę i zaczynasz ćwiczyć. Podczas twojej praktyki nauczyciel będzie cię wspierać. Kiedy większość uczniów pojawia się już na praktyce, nauczyciel zaintonuje mantrę otwierającą praktykę Ashtanga Yoga. Dla początkujących, którzy jeszcze nie znają kolejności asan w sekwencji oraz dopiero są na początku drogi jogicznej, sekwencja może zostać skrócona do 45 minut wraz z sekwencją końcową. Kiedy kończysz praktykę, po prostu pożegnaj się z nauczycielem i wyjdź z pokoju.

"Practice, practice, practice and all is coming".

Bycie nauczycielem Mysore to bardzo orginalne wyzwanie. Metoda , która mnie ujeła to asystowanie uczniom wtrakcie praktyki Mysore, bez używania słów, jedynie korekta niewerbalna. W klasie Mysore nie ma miejsca ani czasu na długie wyjaśnienia. Lubię używać głównie dotyku, aby dzielić się pomysłami i dawać poczucie orientacji w asanie w bardzo jasny sposób. Chcę udzielać więcej fizycznej korekt, ponieważ moim zdaniem daje wieksze możliwości, wskazuje gdzie płynie energia oraz daje większe wsparcie szczególnie dla ucznów już zaawansowanych. Praktyka Mysore Room to praktyka długoterminowa budująca zaufanie w relacjach między uczniem a nauczycielem. Wysiłek który został włożony w prakykę indywidualną zawsze zaaowocuje.

JOIN ME ON SOCIAL MEDIA

Łańcuch przekazu wiedzy od nauczyciela do ucznia

PARAMPARA

Nauka może zostać przekazana dopiero po tym, jak uczeń spędził wiele lat z doświadczonym guru. Parampara kultywuje wzajemny szacunek i silne połączenie między nauczycielem a uczniem.


SZEŚĆ SERII ASHTANGA YOGA

Primary (Yoga Chikitsa) do detoksykacji, równowagi, otwarcia i wzmocnienia ciała; Seria Pośrednia (Nadi Sodhana) oczyszczenia układu nerwowego; Serie Zaawansowane A, B, C i D (Sthira Bhaga Samapta), aby zademonstrować wysoki poziom siły, elastyczności, wdzięku i pokory.

RODOWÓD

To przekazanie pryncypiów metody Ashtanga Yoga od nauczyciela do ucznia. Rodowity przekaz zapewnia najbardziej subtelne i niezbędne doświadczenie jogi. Guru jest jak ojciec, który koryguje każdy krok na ścieżce rozwoju każdego studenta.

SUTRY PATANDŻALEGO

Około 2000 lat temu wielki indyjski mędrzec Patanjali napisał o Ashtanga Yoga (astau – osiem) w zbiorze 196 aforyzmów zwanych sutrami jogi. W ośmiostopniowej ścieżce jogi Patandżali opisał naturę ludzkiego cierpienia oraz ostateczny cel praktyki jogi.