PRACTICE

ASHTANGA YOGA


YAMAS

przestrzeganie zasad


NIYAMAS

realizacja nakazów


ASANA

posePRANAYAMA

breath PRATYAHARA

wycofanie zmysłów

DHARNA

praktyka koncentracji

DHYANA

medytacja

SAMANDHI

samorealizacja

ASHTANGA YOGA

Praktyka Yogi według metody Ashtanga Vinyasa Yoga polega na łączeniu pozycji, asan  w ustrukturalizowaną sekwencję, w której oddech i stały punkt skupienia wzroku jest tak samo ważny jak ruch. “Vinyasa”  to asany połączone z oddechem w sekwencję , w której istotną rolę odgrywają pozycje poprzedzące i następujące po tej kluczowej. Głęboki oddech (ujjay pranayama) i tępo wykonywania asan pomaga krwi prawidłowo krążyć w organiźmie, tym samym kreując ciepło potrzebne do stworzenia efektu detoksykacji. Nienaruszona i stała sekwencja ułatwia przyjęcie stanu medytacji nazywanym również hanara, naturalnym i spontanicznym działaniem mające znaczący wpływ na stabilność i spokój umysłu. Aby w praktyce poczuć się wolnym duchowo, potrzebne jest przede wszystkim skupienie.

VINYASA

Vinyasa jest system łączącym ruch z oddechem. W cyklu Powitania Słońca znajduje się w sumie dziewięć vinyas. W pierwszej vinyasie robimy wdech i unosimy ręce do góry, w drugiej wydech i pochylamy się do przodu kładąc ręce na podłodze tuż obok stóp. Synchronizacja oddechu z ruchem ma przede wszystki efekt oczyszczenia, dlatego pierwsza Seria Ashtanga Yoga nazywana jest Jogą chikitsa.

“Vinyāsa dosłownie (i literalnie) oznacza ruch. Istnieje ruch zewnętrzny ciała i wewnętrzny oddechu. Połączenie ruchu ciała i wewnętrznego oddechu razem (wdech do góry, wydech w dół) tworzy świadomie wykorzystany ruch. […] Ruch to uniwersalny aspekt natury i występuje na wielu poziomach jednocześnie.”

PRACTICE

Asztanga Jogę praktykuje się sześć dni w tygodniu, przy czym jeden dzień pozostawia się dla Serię Prowadzoną. Podczas ćwiczenia w tempie oddechu nauczyciela można przejść przez wszyskie asany w Serii i precyzyjne liczyć wszystkie Vinyasy. Dodatkowo omija się praktykę podczas Pełni i Nów Księżyca. Można wtedy praktykować Sekwencję Księżycową.

Praktyka Asztanga Joga zwiększa naszą świadomość wokół emocjonalnych, psychologicznych i psychicznych uwikłań lub obszarów “stagnacji”, które przeplatają się nawzajem. Z biegiem czasu, otwieranie i doświadczenia fizycznego ciała znajdują odzwierciedlenie w stanie psychicznym, co wiąże się z całościową forma uzdrowienia ciała i ducha.

JOIN ME ON SOCIAL MEDIA

METODA

TRISTHANA

Tristhana w sanskrycie, określa trzy miejsca koncentracji uwagi podczas codziennej praktyki: oddech, asany i dristhi. Kiedy wszystkie trzy aspekty są praktykowane jednocześnie, metoda Tristhana w naturalny sposób przekształca fizyczną praktykę w medytację w ruchu.


ASANY

Nauczyciel prowadzi ucznia przez każdą pozycję w odpowiednim tempie, z prawidłowym ustawieniem. Asany tworzą elastyczność, przy jednoczesnym wzmocnieniu i oczyszczaniu ciała.

DRISTI

Patrzenie. Dristhi jest miejscem gdzie powinno się patrzeć podczas każdej indywidualnej asany, to pomaga wizualnie skupić się. Istnieje w sumie z dziewięć dristhi: nos, pępek, ręce, kciuk, przestrzeń między brwiami, place stóp, w górę, patrz w prawą stronę, popatrz w lewo. Skupiając się na dristhi podczas ruchu, możesz ustabilizować wahania umysłu.

ODDECH

Oddech jest kluczowym aspektem Tristhana, ponieważ oferuje stabilność. Odpowiednia technika oddychania stosowana w Asztanga Joga to oddech przez nos (oddech przeponowy).Wdech i wydech metodycznego powinny być równe, przy czym długość każdej retencji jest taka sama. Celowe, stabilne oddychanie wspomaga nasz system nerwowy i wewnętrzny ogień, tzw. Tapas, aby spalić toksyny i oczyścić organizm.

BANDHY

Bandhy to uszczelnianie i zatrzymywanie energii w ciele, które dodatkowo wzmacniając siłę wykonywania asan i wytrzymałość. Uważa się że bez zaaplikowania bandh oddech będzie dopiero właściwy, ponieważ jest z badhami nierozerwalnie związany.